Logo XXVII Festiwalu Teatralnego

Początki

Już od dwudziestu siedmiu lat, na jeden grudniowy tydzień, w sali gimnastycznej warszawskiego LO im. Tadeusza Czackiego staje scena, a budynek szkoły zamienia się w teatr. Wszystko zaczęło się od dwóch przedstawień wystawionych dla szkolnej publiczności. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza.
Dziś nad organizacją trwającego cztery dni Festiwalu czuwają- z ogromnym wsparciem ze strony nauczycieli- uczniowie, którzy przygotowują go od początku do końca. Do życia powoływane są wyspecjalizowane sekcje, których zadania rozpięte są od budowania sceny, nagłaśniania i oświetlania sztuk, poprzez przygotowanie nagród i strony internetowej, aż po wykarmienie głodnych Festiwalowiczów. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem całego wydarzenia czuwa szefostwo - dwoje uczniów z najstarszych klas.

Przebieg

W czasie pierwszych trzech dni trwania Festiwalu na deskach specjalnie zbudowanej sceny zostają wystawione sztuki konkursowe. Każda z piętnastu klas przygotowuje spektakl. Na deser ostatniego dnia Festiwalu można obejrzeć kilka sztuk pozakonkursowych, najczęściej przygotowywanych przez naszych absolwentów lub uczniów z różnych klas i roczników. W ubiegłych latach swoimi występami widownię zaszczycili nawet nauczyciele i rodzice.
Wisienką na torcie każdego Festiwalu jest Gala. Podczas niej wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in. : najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Najważniejsze są jednak : Małe Grand Prix dla pierwszaków-debiutantów oraz niezwykle cenne Grand Prix dla drugo i trzecioklasistów. Obie nagrody, oprócz niezwykłej urody statuetek- są również nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Oprócz tego zdobywcy Grand Prix mają możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach warszawskich teatrów.

Sekcje

Tym, co napędza Festiwal i powołuje go do życia każdego roku na nowo, są ludzie- obecni uczniowie Czackiego, a także absolwenci, którzy, mimo że dawno skończyli już studia i założyli rodziny, zawsze z łezką w oku powracają, by jeszcze raz doświadczyć tej magii, którą rozsiewa wokół siebie Festiwal. Te osiem liter kryje w sobie długoletnie przyjaźnie, wspomnienia, nieprzespane noce…Podczas zaledwie czterech dni wszyscy stajemy się jedną wielką rodziną, w której zanikają granice między rocznikami i profilami, a nawet między uczniami a nauczycielami, wszyscy dążą bowiem do jednego celu – aby przede wszystkim znakomicie się bawić.

Jingle

Każda edycja Festiwalu ma swoją dźwiękową wizytówkę. Co roku odbywa się konkurs na Festiwalowy jingiel, który jest później nucony przez kolejne pokolenia Czackiewiczów. Poniżej możecie zobaczyć (oraz usłyszeć!), jak zmieniały się gusta szkolnej społeczności na przestrzeni lat.

16. Festiwal:

rozwiń tekst

Ladies and gentelmen
Welcome to Czacki!

Szesnasty

Festiwal x3

Is it clear?
Any questions?

Szesnasty
Is it clear?

Festiwal x3

Is it clear?

17. Festiwal:

rozwiń tekst

18. Festiwal:

rozwiń tekst

19. Festiwal:

rozwiń tekst

20. Festiwal:

rozwiń tekst

21. Festiwal:

rozwiń tekst

22. Festiwal:

rozwiń tekst

23. Festiwal:

rozwiń tekst

W telewizji kolejny raz
Coca-Cola o sobie daje znać
W sklepach świątecznych ozdób
Neonowe szalenstwo trwa

A dla nas to tak najdroższy Festiwal

Już dwudziesty trzeci raz
Tetaralny nastrój ogarnie nas

W kalendarzu ciągle Adwent
Ale u nas euforia
To już czas
Niech teatr nami zawładnie

Już dwudziesty trzeci raz
Tetaralny nastrój ogarnie nas

24. Festiwal:

rozwiń tekst

25. Festiwal:

rozwiń tekst

Czacki zmienia się
Dwudziesty piąty raz
Machina idzie w ruch
Dwudziesty piąty raz
Atmosfera wrze
Teatralny duch znowu jest wśród nas

Znów powieje sztuką tak jak w Tatrach halny
Dwudziesty piąty Festiwal Teatralny
Chociaż w szkolnej sali to tak niebanalny
Dwudziesty piąty
Festiwal Teatralny

26. Festiwal:

rozwiń tekst

Czy to już ten czas?
Czy już nadszedł dzień,
W którym nasza szkoła w teatr przemienia się?

Czy ty czujesz tę pasję w każdym z nas?
Ty już wiesz, ty kochasz ten czas!

Dzisiaj w Czackim życie nabiera barw
Na wyżyny pnie się aktorski kunszt
Przyznaj, pragniesz na tej scenie już stać
Nasz Festiwal jest tuż-tuż

Gdy na zewnątrz mroźna zima
Festiwal Teatralny się zaczyna
W Czackim już dwudziesty szósty raz
To już jes ten czas,
Najpiękniejszy czas

Gdy na zewnątrz mroźna zima
Festiwal Teatralny się zaczyna
W Czackim już dwudziesty szósty raz
To już jes ten czas,
Najpiękniejszy czas